пятница, 29 апреля 2022 г.

 

Шановні учні!

Звертаю Вашу увагу на те, що громадянська освіта - важлива складова ефективної активності громадян, а результатом вивчення Вами цього предмета є усвідомлення себе громадянином України, здатність проявляти громадянську активність, жити і цивілізовано взаємодіяти в суспільстві.

Нові соціально-політичні реалії українського суспільства, пошук спільних для громадян демократичних цінностей і національних ідеалів, участь України в загальносвітових політичних, економічних і соціокультурних процесах зумовлює важливість громадянської освіти молоді через формування готовності молодої людини до усвідомленого вибору шляхом критичного аналізу різних можливостей та варіантів, активної участі в суспільних процесах, формування здатності до життя і діяльності в правовій демократичній державі.

Прошу Вас з відповідальністю поставитися до опрацювання нового навчального матеріалу з громадянської освіти і сумлінно виконувати всі завдання до кожного уроку, а також вчасно надавати викладачу для перевірки результати виконаних Вами завдань.

З повагою, викладач з предмета "Громадянська освіта" Людмила Михайлівна Макар.

 

  Завдання група - 10

Результати виконання завдання надати на перевірку до 08.05.2022 р.

Урок – 27

Тема: Поняття конфлікту та його види. Стадії конфлікту. Способи подолання конфліктів. Переговори і медіація. Консенсус і компроміс.

Мета: забезпечити засвоєння моделі конфлікту; показати, які існують шляхи виходу з конфлікту; розвивати вміння відстоювати та аргументувати свою позицію; формувати здатність до толерантної поведінки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

Перебіг уроку:

І. Організаційний момент: оголошення теми і мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання:

1.     Визначте ознаки, за якими може відбуватися дискримінація

2.     Дайте визначення поняттям: «ксенофобія» та «релігійна нетерпимість»

3.     Інформація ЗМІ про застосування дискримінації, расизму

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Однією з актуальних проблем сучасного суспільства є проблема конструктивної співпраці та взаємодії. У зв’язку з цим проблема соціальних конфліктів стала предметом вивчення багатьох наук, таких як філософія, соціологія, політологія, педагогіка, психологія. У 80-роки ХХ ст.. у багатьох країнах світу виникли конфліктологічні центри, а у 1986 р. в Австралії, за ініціативою ООН, було створено міжнародний центр розв’язання конфліктів. Останнім часом, наука «Конфліктологія» набуває дедалі більш практичного значення.

 

Метод «Мозковий штурм»

1.     Що Ви розумієте під поняттям «конфлікт»?

2.     Чи можна дати однозначне визначення поняття «конфлікт»?

3.     Якими бувають конфлікти?

4.     Яким чином можуть бути розподілені ролі в конфлікті?

(підбурювач, свідок, посібник, посередник)

Висновок:

Конфлікт – це зіткнення окремих людей чи соціальних груп, що виражають різні, часом протилежні цілі та інтереси.

IV. Вивчення нового матеріалу

Якщо у процесі спілкування зіштовхуються інтереси сторін, то це називають конфліктом. Конфлікт не завжди передбачає сварку або бійку і є невід’ємною частиною людського існування. Існування в суспільстві протилежних думок та пошук шляхів до їх примирення є однією з основ сучасного демократичного суспільства. Конфліктні ситуації є невід’ємною частиною нашого життя. Певною мірою вони навіть є необхідними, оскільки сприяють розвитку різноманітних ситуацій. Проте вони, звичайно, різняться за своїми масштабами та впливом на суспільне життя. Існує багато видів конфліктів. Вони розрізняються за тим, між ким і через що відбуваються.

У випадку, якщо суперечність виникає між соціальними ролями, що виконує одна людина, йдеться про внутрішній конфлікт. Так, він може виникнути в людини, якій через велику завантаженість на роботі не вистачає часу на виконання сімейних обов’язків. Також вони можуть відбуватися між окремими особами, їхніми групами, спільнотами чи державою.

Конфлікти розрізняють за предметами. Відповідно до цього існують:

• політичні конфлікти — між країнами й державами, що відбуваються за території, сфери впливу або інтереси;

• економічні конфлікти — між різноманітними за кількістю групами або суб’єктами з приводу ресурсів або грошей;

• культурні та релігійні конфлікти — між групами або окремими суб’єктами культурного розвитку чи віросповідання;

• професійні конфлікти — між представниками різних професій або галузей народного господарства з приводу економічних або соціальних цінностей;

• етнічні конфлікти — між народами за території розселення або умови проживання.

Метою будь-якого конфлікту, крім внутрішньоособистісних, є досягнення певної користі за рахунок інтересів інших.

Основними видами конфліктів за характером їх перебігу є:

• суперництво — боротьба за визнання особистих досягнень і творчих здібностей особи з боку суспільства, групи, організації тощо. Її метою є набуття кращих професійних позицій, суспільного визнання, винагород, а змістом — демонстрація своєї переваги шляхом досягнення соціально важливих і престижних результатів;

• конфронтація — пасивне протистояння протиборчих груп із відмінними політичними, економічними та соціальними інтересами. Відбувається найчастіше без відкритих зіткнень, але пов’язана зі здійсненням тиску на суперника;

• конкуренція — особлива форма суперництва, в основу якої покладено прагнення отримати вигоду або доступ до дефіцитних ресурсів.

Способи розв'язання конфліктів.

Спілкування — складне мистецтво. Там, ч де не вистачає культури спілкування, можуть виникати конфлікти. Найчастіше їхньою причиною бувають розбіжності думок інших про вас та вашої власної про себе. Узагалі безконфліктного життя не буває. Тому варто усвідомлювати, як відбуваються конфлікти і що необхідно для їх подолання.

Для успішного подолання конфлікту доцільно дотримуватися певних рекомендацій:

• У конфлікті завжди програють обидві сторони і не буває переможців. З’ясовувати, хто завинив більше, не має сенсу. Краще зробити перший крок до примирення — це унаочнить вашу силу характеру й самоповагу.

• Розпочніть розмову з опису тих конкретних обставин, які вас не влаштовують. Намагайтеся бути якомога об’єктивнішими. Чим детальнішими і конкретнішими будуть ваші аргументи, тим краще.

• Опишіть свої почуття в цій ситуації. Чимало конфліктів між співрозмовниками ускладнюється невисловленими думками. Інколи обмін ними дозволяє одразу змінити ситуацію. Використовуйте прості слова («я не розумію», «я не очікую», «я відчуваю образу» тощо).

• Намагайтеся почути протилежну сторону та зрозуміти її. Необхідно пам’ятати, що у вас різне мислення, різне бачення ситуації, що, власне, і спричинило конфлікт. Слухайте уважно, не перебивайте і не сперечайтеся. Цим ви продемонструєте співрозмовнику власне прагнення згоди. Усвідомлюйте, що він висловлює не істину (як і ви), а свою позицію.

• Бажано розібратися у своїх глибинних думках. Можливо, ви інакше зрозуміли співрозмовника або вам не сподобалося щось, узагалі не пов’язане з безпосередньою проблемою, а те, що існувало раніше.

• Знайдіть можливість висловити конкретні пропозиції щодо зміни ситуації. Не варто виголошувати ультимативні заяви — позитивні перспективи більш привабливі. Визначте, що виграє ваш співрозмовник, якщо змінить свою поведінку.

 

ОСНОВНІ ШЛЯХИ РОЗВ’ЯЗАННЯ КОНФЛІКТІВ

Переговори

Компроміс

Консенсус

Арбітраж

Посередництво

(медіація)

Застосування сили або влади закону

Мирна бесіда обох сторін із метою пошуку можливостей розв’язання проблеми

Розв’язання проблеми шляхом поступок обох сторін конфлікту

Розв’язання проблеми шляхом досягнення загальної згоди

Звернення до спеціального владного органу, наділеного повноваженнями для розв’язання проблеми

Використання допомоги третьої сторони, авторитетної для учасників конфлікту, для заочного розв’язання проблеми

Одноосібне використання сили або влади тією зі сторін конфлікту, яка вважає себе сильнішої

 

V. Закріплення нових знань

Завдання:

СИТУАЦІЯ: Між двома співробітниками не склалися стосунки. У приватній розмові один висловився не зовсім коректно стосовно свого співрозмовника. Той образився, грюкнув дверима і написав скаргу на першого. Керівник викликав кривдника і примусив його вибачитися. «Інцидент вичерпано», - заявив керівник задоволено, маючи на увазі, що конфлікт розв’язано. Чи так це?

1. Зверніться до моделі конфлікту і визначте:

а) що є конфліктом?

б) що є конфліктною ситуацією?

в) що є інцидентом?

2. Які наслідки конфлікту?

VI. Рефлексія до засвоєного

Осмисліть матеріал до теми уроку, продовжуючи речення:

Ø Я запам’ятав (ла)……..

Ø Я зрозумів (ла)………..

Ø Я навчився (лась)……..

VII. Домашнє завдання:

1.    1. Охарактеризуйте особливості й типи конфліктів.

2.  2. Яких правил доцільно дотримуватися для подо­лання конфліктів у людському спілкуванні?

3. 3. Спробуйте проаналізувати свою поведінку. Який зі способів урегулювання конфліктів ви обираєте найчастіше? Чому? До яких наслідків це може призвести?

 

 


  Завдання група - 11

Результати виконання завдання надати на перевірку до 08.05.2022 р.

Урок – 16

Тема: Поняття прав дитини. Конвенція ООН про права дитини. Захист прав дитини.

Мета:

Ø ознайомити учнів зі змістом основних прав дитини;

Ø розвивати вміння аргументувати відповідь, дискутувати, критично мислити;

Ø формувати вміння розв’язувати важливі життєві ситуації, вміння захищати свої права, дотримуватися обов’язків, аналізувати гарантії прав і свобод.

Основні поняття: права людини, права дитини, гарантії прав і свобод, Конвенція, Декларація, опіка, піклування, усиновлення.

Всі люди народжуються вільними та рівними в правах

Давайте менше говорити про обов’язки дітей, а більше про їх права

 

Хід уроку:

І. Організаційний момент (оголошення теми і мети уроку)

ІІ. Актуалізація опорних знань

Давайте пригадаємо, кого ми називаємо дитиною?

Ситуація 13-річна Ірина  розмістила на своїй сторінці в соціальній мережі фотокартки з літнього відпочинку на морі, де вона засмагає на пляжі. Побачивши це, мама Ірини заборонила доньці викладати будь-яку інформацію приватного характеру у соціальні мережі та зобов’язала надати їй пароль від своєї сторінки, щоб контролювати таким чином дії доньки.

Чи погоджуєтесь ви з діями мами Ірини?

Чи має право Ірина самостійно вирішувати, яку інформацію розміщувати в соціальних мережах?

Чи є в даній ситуації порушення прав дитини?

 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Дитинство – це найважливіший, самобутній, неповторний період становлення особистості. Тому саме дитина потребує найбільшої уваги та захисту. Сьогодні ми з вами поговоримо про проблеми захисту прав дитини.

IV. Знайомство з новим матеріалом

Права дитини – система можливостей, необхідних для розвитку та існування дитини. Проблема забезпечення прав дитини має своє історичне коріння. У первісному суспільстві до дитини ставилися двояко – з одного боку, жорстоке поводження з дитиною не вважалось ганебним явищем, а з іншого боку – діти були економічно вигідними. Якщо  в сім’ї багато дітей, а особливо синів, це гарантія соціальної міцності. Пізніше, з переходом до осілого способу життя, найбільше страждали діти з фізичними вадами. Першим міжнародним документом, в якому порушуються права дитини, була Женевська декларація 1923 р.

Вона заборонила примусова дитячу працю, визначила необхідність права на освіту, на створення умов, які забезпечують нормальний фізичний і психічний розвиток дитини.

10 грудня 1948 року була прийнята Загальна декларація прав людини. В ній зафіксовані основи захисту прав дітей. Вона проголошувала право на материнство і дитинство, на особливе піклування і допомогу. Всі діти, народжені в шлюбі або поза шлюбом, повинні мати однаковий соціальний захист.

20 листопада 1989 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про права дитини, яка була ратифікована нашою державою 27 лютого 1991 року. Основні положення Конвенції були відображені у Законі України «Про охорону дитинства» 2001 року. Це право на охорону здоров’я, на життя, освіту, захист.

В листопаді 1985 року були схвалені «Мінімальні стандартні правила щодо здійснення правосуддя стосовно неповнолітніх».

Кожна держава захищає дітей і піклується про них. Права дитини – це певні можливості, що надаються вам для того, щоб жити і дорослішати.

 

 

Основні права дитини на основі Конвенції про права дитини:

Ø Право на життя, вільний розвиток

Ø Право на прізвище та ім’я

Ø Право знати своїх батьків і користуватися батьківською турботою

Ø Діти мають право вільно висловлювати свою думку

Ø Діти мають право на вільне спілкування

Ø Діти мають право на свободу совісті, думки, релігії

Ø Діти мають право на отримання інформації

Ø Діти мають право на відпочинок і дозвілля

Ø Право підтримувати контакт з обома батьками

Ø Діти мають право на повноцінне харчування

Ø Діти мають право на отримання освіти

Ø Діти мають право на медичну допомогу

Ø Жодна дитина не повинна бути об’єктом сексуальних домагань

Ø Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена

Ø Жодна дитина не повинна стати жертвою насильства і сексуальних домагань або війни

Ø Жодна дитина не повинна бути примусово залучена до праці

Ø Особлива турбота дітям – з інвалідністю та дітям-біженцям

Ø Особлива турбота дітям без сімей

Ø Кожна дитина має право на любов і піклування

Ø Усі діти є рівними в правах, ніхто не повинен їх порушувати

 

Отже, права дитини тісно пов’язані з правами людини.

Розгляньте права дитини у римах, про які права дитини йдеться?

Право на ім’я:

«Добре ім’я – найкраще багатство»

Право на громадянство:

«Де рідний край, там і рай»

«кожному мила своя сторона»

Право на спілкування:

«Що сторона, то новина»

«Умій сказати, умій і замовчати»

Право на освіту:

«Освіта надає людині гідності»

«Здобудеш освіту – побачиш багато світу»

«Книгу читай і розуму набирай»

Право на життя:

«Як будемо в дружбі жити – нас нікому не зламати»

«Мир будує – війна руйнує»

Право жити в родині:

«Нащо великий клад, коли в сім’ї лад»

«Сини і дочки одного дерева листочки»

«Кожна родина – частина держави»

Право на повагу до власної гідності:

«Стався до інших людей так, як би ти хотів, щоб ставились до тебе»

«Миром дорожити – людям довго жити»

Право на захист:

«Де закон, там і захист»

«До злого не ходи, стороною його обійди»

Право на житло:

«Щасливий той, хто щасливий у своїй оселі»

Поміркуйте

Ø Хто на ваш погляд повинен захищати права дитини?

Ø Яким чином держава бореться з дитячою злочинністю?

Ø Чим викликана пасивність підлітків?

Ø До яких наслідків це призводить?

 

 

 

Правова абетка:

Ø Шлюбний вік для жінок – 18 років

Ø Шлюбний вік для чоловіків – 18 років

Ø Шлюб без наміру створити сім’ю – фіктивний шлюб

Ø Орган, який визнає шлюб недійсним – суд

Ø Вид прав, які регулюються шлюбним контрактом – майнові

Ø Вид прав, які не регулюються шлюбним контрактом – особисті

Ø Назва органу, який розриває шлюб за спільною заявою подружжя, яке має дітей – суд

Ø Назва органу, який розриває шлюб за спільною заявою подружжя, при відсутності дітей – РАЦС

Ø Термін, протягом якого має бути зареєстрована новонароджена дитина – 1 місяць

Ø Який орган реєструє новонароджених дітей – РАЦС

Ø Мінімальний вік для вступу в шлюб за рішенням суду – 14 років

Ø Вік, до якого дитина вважається малолітньою – 14 років

Ø Час, протягом якого реєструється шлюб – 1 місяць

Ø До якого віку батьки повинні утримувати свою дитину – 18 років

Ø Назва особи чоловічої статі, яка подала заяву про вступ до шлюбу – наречений

Ø Максимальний строк чинності заяви про реєстрацію шлюбу – 3 місяці

Ø Періодичність сплати аліментів – щомісячно

Ø Час, з якого сплачуються аліменти – з дня подання позовної заяви

Ø Орган, який може змінити шлюбний контракт – суд

Ø Особа, яка засвідчує шлюбний контракт – нотаріус

Ø Вік, з якого дитина може самостійно звернутися за захистом своїх прав – 14 років

Ø Назва особи жіночої статі, яка подала заяву про вступ до шлюбу – наречена

Ø Орган, який приймає рішення про розірвання шлюбу – суд

Ø Орган, який приймає рішення про визнання шлюбного контракту недійсним – суд

V. Рефлексивний етап

Запитання:

Чи добре Ви вмієте розрізняти права та обов’язки?

Як ви будете використовувати знання, отримані сьогодні на уроці?

Чи згодні ви з думкою, що права людини починаються з прав дитини?

Чому важливо вміти захищати свої права?

Чому міжнародна спільнота вирішила запровадити 1 червня та 20 листопада Міжнародний день захисту дітей та Всесвітній день дитини?

Якщо ваші права порушено у навчальному закладі, куди ви маєте звернутися для захисту своїх прав?

VI. Домашнє завдання

Опрацювати підручник стор. 52-57 (Тема 4).

 

  Шановні учні! Звертаю Вашу увагу на те, що громадянська освіта - важлива складова ефективної активності громадян, а результатом вивчення...