пятница, 29 апреля 2022 г.

  Завдання група - 11

Результати виконання завдання надати на перевірку до 08.05.2022 р.

Урок – 16

Тема: Поняття прав дитини. Конвенція ООН про права дитини. Захист прав дитини.

Мета:

Ø ознайомити учнів зі змістом основних прав дитини;

Ø розвивати вміння аргументувати відповідь, дискутувати, критично мислити;

Ø формувати вміння розв’язувати важливі життєві ситуації, вміння захищати свої права, дотримуватися обов’язків, аналізувати гарантії прав і свобод.

Основні поняття: права людини, права дитини, гарантії прав і свобод, Конвенція, Декларація, опіка, піклування, усиновлення.

Всі люди народжуються вільними та рівними в правах

Давайте менше говорити про обов’язки дітей, а більше про їх права

 

Хід уроку:

І. Організаційний момент (оголошення теми і мети уроку)

ІІ. Актуалізація опорних знань

Давайте пригадаємо, кого ми називаємо дитиною?

Ситуація 13-річна Ірина  розмістила на своїй сторінці в соціальній мережі фотокартки з літнього відпочинку на морі, де вона засмагає на пляжі. Побачивши це, мама Ірини заборонила доньці викладати будь-яку інформацію приватного характеру у соціальні мережі та зобов’язала надати їй пароль від своєї сторінки, щоб контролювати таким чином дії доньки.

Чи погоджуєтесь ви з діями мами Ірини?

Чи має право Ірина самостійно вирішувати, яку інформацію розміщувати в соціальних мережах?

Чи є в даній ситуації порушення прав дитини?

 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Дитинство – це найважливіший, самобутній, неповторний період становлення особистості. Тому саме дитина потребує найбільшої уваги та захисту. Сьогодні ми з вами поговоримо про проблеми захисту прав дитини.

IV. Знайомство з новим матеріалом

Права дитини – система можливостей, необхідних для розвитку та існування дитини. Проблема забезпечення прав дитини має своє історичне коріння. У первісному суспільстві до дитини ставилися двояко – з одного боку, жорстоке поводження з дитиною не вважалось ганебним явищем, а з іншого боку – діти були економічно вигідними. Якщо  в сім’ї багато дітей, а особливо синів, це гарантія соціальної міцності. Пізніше, з переходом до осілого способу життя, найбільше страждали діти з фізичними вадами. Першим міжнародним документом, в якому порушуються права дитини, була Женевська декларація 1923 р.

Вона заборонила примусова дитячу працю, визначила необхідність права на освіту, на створення умов, які забезпечують нормальний фізичний і психічний розвиток дитини.

10 грудня 1948 року була прийнята Загальна декларація прав людини. В ній зафіксовані основи захисту прав дітей. Вона проголошувала право на материнство і дитинство, на особливе піклування і допомогу. Всі діти, народжені в шлюбі або поза шлюбом, повинні мати однаковий соціальний захист.

20 листопада 1989 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про права дитини, яка була ратифікована нашою державою 27 лютого 1991 року. Основні положення Конвенції були відображені у Законі України «Про охорону дитинства» 2001 року. Це право на охорону здоров’я, на життя, освіту, захист.

В листопаді 1985 року були схвалені «Мінімальні стандартні правила щодо здійснення правосуддя стосовно неповнолітніх».

Кожна держава захищає дітей і піклується про них. Права дитини – це певні можливості, що надаються вам для того, щоб жити і дорослішати.

 

 

Основні права дитини на основі Конвенції про права дитини:

Ø Право на життя, вільний розвиток

Ø Право на прізвище та ім’я

Ø Право знати своїх батьків і користуватися батьківською турботою

Ø Діти мають право вільно висловлювати свою думку

Ø Діти мають право на вільне спілкування

Ø Діти мають право на свободу совісті, думки, релігії

Ø Діти мають право на отримання інформації

Ø Діти мають право на відпочинок і дозвілля

Ø Право підтримувати контакт з обома батьками

Ø Діти мають право на повноцінне харчування

Ø Діти мають право на отримання освіти

Ø Діти мають право на медичну допомогу

Ø Жодна дитина не повинна бути об’єктом сексуальних домагань

Ø Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена

Ø Жодна дитина не повинна стати жертвою насильства і сексуальних домагань або війни

Ø Жодна дитина не повинна бути примусово залучена до праці

Ø Особлива турбота дітям – з інвалідністю та дітям-біженцям

Ø Особлива турбота дітям без сімей

Ø Кожна дитина має право на любов і піклування

Ø Усі діти є рівними в правах, ніхто не повинен їх порушувати

 

Отже, права дитини тісно пов’язані з правами людини.

Розгляньте права дитини у римах, про які права дитини йдеться?

Право на ім’я:

«Добре ім’я – найкраще багатство»

Право на громадянство:

«Де рідний край, там і рай»

«кожному мила своя сторона»

Право на спілкування:

«Що сторона, то новина»

«Умій сказати, умій і замовчати»

Право на освіту:

«Освіта надає людині гідності»

«Здобудеш освіту – побачиш багато світу»

«Книгу читай і розуму набирай»

Право на життя:

«Як будемо в дружбі жити – нас нікому не зламати»

«Мир будує – війна руйнує»

Право жити в родині:

«Нащо великий клад, коли в сім’ї лад»

«Сини і дочки одного дерева листочки»

«Кожна родина – частина держави»

Право на повагу до власної гідності:

«Стався до інших людей так, як би ти хотів, щоб ставились до тебе»

«Миром дорожити – людям довго жити»

Право на захист:

«Де закон, там і захист»

«До злого не ходи, стороною його обійди»

Право на житло:

«Щасливий той, хто щасливий у своїй оселі»

Поміркуйте

Ø Хто на ваш погляд повинен захищати права дитини?

Ø Яким чином держава бореться з дитячою злочинністю?

Ø Чим викликана пасивність підлітків?

Ø До яких наслідків це призводить?

 

 

 

Правова абетка:

Ø Шлюбний вік для жінок – 18 років

Ø Шлюбний вік для чоловіків – 18 років

Ø Шлюб без наміру створити сім’ю – фіктивний шлюб

Ø Орган, який визнає шлюб недійсним – суд

Ø Вид прав, які регулюються шлюбним контрактом – майнові

Ø Вид прав, які не регулюються шлюбним контрактом – особисті

Ø Назва органу, який розриває шлюб за спільною заявою подружжя, яке має дітей – суд

Ø Назва органу, який розриває шлюб за спільною заявою подружжя, при відсутності дітей – РАЦС

Ø Термін, протягом якого має бути зареєстрована новонароджена дитина – 1 місяць

Ø Який орган реєструє новонароджених дітей – РАЦС

Ø Мінімальний вік для вступу в шлюб за рішенням суду – 14 років

Ø Вік, до якого дитина вважається малолітньою – 14 років

Ø Час, протягом якого реєструється шлюб – 1 місяць

Ø До якого віку батьки повинні утримувати свою дитину – 18 років

Ø Назва особи чоловічої статі, яка подала заяву про вступ до шлюбу – наречений

Ø Максимальний строк чинності заяви про реєстрацію шлюбу – 3 місяці

Ø Періодичність сплати аліментів – щомісячно

Ø Час, з якого сплачуються аліменти – з дня подання позовної заяви

Ø Орган, який може змінити шлюбний контракт – суд

Ø Особа, яка засвідчує шлюбний контракт – нотаріус

Ø Вік, з якого дитина може самостійно звернутися за захистом своїх прав – 14 років

Ø Назва особи жіночої статі, яка подала заяву про вступ до шлюбу – наречена

Ø Орган, який приймає рішення про розірвання шлюбу – суд

Ø Орган, який приймає рішення про визнання шлюбного контракту недійсним – суд

V. Рефлексивний етап

Запитання:

Чи добре Ви вмієте розрізняти права та обов’язки?

Як ви будете використовувати знання, отримані сьогодні на уроці?

Чи згодні ви з думкою, що права людини починаються з прав дитини?

Чому важливо вміти захищати свої права?

Чому міжнародна спільнота вирішила запровадити 1 червня та 20 листопада Міжнародний день захисту дітей та Всесвітній день дитини?

Якщо ваші права порушено у навчальному закладі, куди ви маєте звернутися для захисту своїх прав?

VI. Домашнє завдання

Опрацювати підручник стор. 52-57 (Тема 4).

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий

  Шановні учні! Звертаю Вашу увагу на те, що громадянська освіта - важлива складова ефективної активності громадян, а результатом вивчення...